skip to content

It looks like you're using an older version of Internet Explorer. For the best experience with www.jtcc.edu, you’ll need to update your browser to the latest version.

Career and Technical Program Advisory Committees

Select an advisory committee to view the committee members.

Architectural Engineering Technology Advisory Committee

Dr. William Wyatt, Convener
Chester Campus, M111A
John Tyler Community College

Mr. William Anderson
Architects Dayton & Thompson
Colonial Heights, VA

Mr. Ray D’Aguanno
Cross Timbers Roofing
Richmond, VA

Mr. Tim Davey
TIMMONS Group
Richmond, VA

Mr. Harold Downing
KOP Architects, PC
Richmond, VA

Mr. David Hodges
Atlantic Constructors
Richmond, VA

Mr. Nicholas Ivey
Old Dominion Insulation
Midlothian, VA

Mr. Jeff Lepard
Tindall Corporation

Mr. John Ligon
Chesterfield County Public Schools
Chesterfield, VA

Mr. Stuart Little
Sekiv Solutions
Midlothian, VA

Mr. Kent Merillat
Stock Building Supply
Richmond, VA

Mr. Stanley Prince
The Covington Company
Chesterfield, VA

Mr. Danny Rudd
Speight Marshall Francis
Virginia Beach, VA

Mr. Bryan Singleton
Cedar Creek
Richmond, VA

Mr. Preston Winfrey
Ryan Homes
Richmond, VA

Mr. Chris Zabrosky
Advan6
Hopewell, VA

Mr. Patrick Zampetti
Studio Z. Architecture, Inc.
Henrico, VA

Business & Accounting Advisory Committee

Ms. Margaret ‘Peggy’ Parrish, Convener
John Tyler Community College

Mr. T. K. Britt, Jr.
Nanesmond Fire and Safety

Ms. Lisa Everington
General Dynamics Information Technology

Mr. Michael Groff
Primerica

Mr. Tom Hesch
TRANSAMERICA Agency

Dr. Joe Hoyle
Robins School of Business
University of Richmond

Mr. Ron Mentzner
The Distribution Consulting Group

Ms. Anne O’Meally
Virginia Lottery

Mr. Brett Sheffield
Genworth

Mr. Samuel Tinsley
Industrial Galvanizers of Virginia, Inc.

Mr. William Wilson
Macys Southpark Mall

Civil Engineering Computer-Aided Drafting and Surveying Advisory Committee

Dr. William Wyatt, Convener
Chester Campus, M111A
John Tyler Community College

Mr. Reed Adams
VDOT
Richmond, VA

Mr. Stuart Blankenship
World View Solutions
Midlothian, VA

Mr. Les Byrnside
Rice Associates
Chesterfield, VA

Mr. Mike Carris
K-TEK Solutions
Richmond, VA

Mr. Mike Estes
Townes
Chesterfield, VA

Mr. Jack Griffin
Austin Brockenbrough
Chesterfield, VA

Mr. Paul Kelley
VDOT
Richmond, VA

Mr. Stuart Little
SekivSolutions
Richmond, VA

Mr. Bruce McCloy
TIMMONS Group
Richmond, VA

Mr. Scott Mezza
Atlantic Constructors, Inc.
Richmond, VA

Mr. George Robertson
Downing Surveys
Petersburg, VA

Mr. Keith Stanley
Austin Brockenbrough
Richmond, VA

Criminal Justice Advisory Committee

Mr. Michael Sorensen, Convener
Chester Campus
John Tyler Community College
Phone: 804-706-5158

Mr. Andrew Bauer
Target Stores
Spotsylvania, VA

Mr. Jon Cliborne
Executive Director
Crater Criminal Justice Training Academy
Disputanta, VA

COL Jeff Faries
Chief of Police, Colonial Heights
Colonial Heights, VA

LT Mark Haynes
Chesterfield County Police Department
Chesterfield, VA

Mr. Alan Jones
Sheriff, Charles City County
Charles City, VA

LT Cliff Kincaid
Virginia State Police
Richmond, VA

COL Karl Leonard
Sheriff, Chesterfield County
Chesterfield, VA

Mr. Kenneth A. Miller
Director of Public Safety/Chief of Police
Petersburg, VA

Mr. Simon Miranowicz
Chief Probation & Parole Officer
Chesterfield, VA

Mr. Greg Taylor
Interim Chief, Hopewell Police Department
Hopewell, VA

Mr. Carlos Turner
Sheriff, Surry County
Surry, VA

Early Childhood Development Advisory Committee

Dr. Belinda Hooper, Convener
John Tyler Community College

Ms. Anna Cheney
Bermuda Hundred Child Development Center

Ms. Rita Dolberry-Burke
Infant and Toddler Connection
Hanover Public Schools

Ms. Joyce Jones
Woodlawn Learning Center
Hopewell Public Schools

Ms. Debbie Lickey
St. James Childrens Center

Ms. Angela Poli
Learning Care Group, Inc.

Ms. Yolanda Richey
Smart Beginnings Southeast

Ms. Katie Sloan
Smart Beginnings Southeast

Electrical Technology Advisory Committee

Mr. Alan Massengill, Convener
Chester Campus
John Tyler Community College

Mr. Andre Blakely
M&R Nabisco

Mr. John Cannon
Retired

Mr. Spencer Cliborn
AMSTED

Mr. Wayne Cook
Cook Electric

Mr. Gary Crawford
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Alan Farren
Philip Morris USA

Mr. Charles Friedl
Southside Electric Cooperative

Ms. Tanya Hale
Hale’s Electrical Service

Mr. Michael Reiter
McCray Electric Company

Mr. Michael Stone
Chewning & Wilmer, Inc

Mr. Michael Sue-ling
M&R Nabisco

Emergency Medical Services Advisory Committee

Mr. Daniel Linkins, Convener
John Tyler Community College

Ms. Camela Crittenden
Trauma Designation Program Coordinator
Virginia Office of EMS

Mr. Allen Diaz, MBA, EMT
Paramedic Student Representative
John Tyler Community College

Ms. Megan Middleton
Education Manager
Old Dominion EMS Alliance

Ms. Karen E Giles
Volunteer
Amelia Emergency Squad

Mr. James H. Gould, Jr., RN, EMT-P
Director of Operations
VCU Center for Trauma and Critical Care Education

Dr. Catherine Henry, MD
Program Medical Director
John Tyler Community College EMS Program

Mr. Stephen Hoke
EMS Training Lieutenant
Colonial Heights Fire & EMS

Mr. Frank Kinnier
EMS Director
Chesterfield Fire & EMS

Mr. William G. Smith, III
General Public Prepresentative

Mr. Brad Taylor
EMS Coordinator
HCA/CJW Medical Center

Mr. Scott Tenney
Operations Manager
American Medical Response

Mr. Al Thompson, M.Ed., NRP (Chair)
EMS Coordinator
Bon Secours Richmond Health System

Ms. Madeline Trammell
Paramedic Student
John Tyler Community College

Dr. Johanna Weiss
Dean of MNHS
John Tyler Community College

Funeral Services Program Advisory Committee

Ms. Janet M. Stephens
Director of Funeral Services Program
Graduate, JTCC Funeral Services Program
John Tyler Community College

Mr. Carey Bliley
Bliley's Funeral Homes

Ms. Carol Carr
John Tyler Community College

Mr. Curtis Cunningham
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Joseph Johnson & Son Funeral Home

Mr. Harold Decker
Nelsen Funeral Home and Crematory

Ms. Taylor Gecking
Graduate, JTCC Funeral Services Program
E. Alvin Small Funeral Home

Mr. Joseph Jenkins, III
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Joseph Jenkins, Jr Funeral Home

Mr. Doni Kashinejad
Woody’s Funeral Home

Mr. Richard Lambert, Sr.
Scott’s Funeral Home

Mr. Ernie Markham
Markham Burial Vault Company

Mr. Les Powell, III
Powell Funeral Home

Mr. Samuel Rhue
Graduate, JTCC Funeral Services Program
John Tyler Community College

Mr. Barry D. Robinson
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Cedell Brooks, Jr. Funeral Home

Mr. Richard Sikon
Virginia State Anatomical Program

Mr. Larry Spiaggi
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Morrissett Funeral and Cremation Service

Mrs. Paulette Strawbridge
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Steele-Bullock Funeral Home

Ms. Lacy Whitaker
Virginia Funeral Directors Association

Mr. Brian Wilson
Wilson & Associates Funeral Service

Geospatial Information Systems

Dr. William Wyatt, Convener
Chester Campus, M111A
John Tyler Community College

Ms. Tammy Ebner
Chesterfield County
Chesterfield, VA

Ms. Jennifer Ellsworth
Worldview Solutions
Richmond, VA

Ms. Michelle Fults
Virginia Department of Transportation
Richmond, VA

Mr. Russell Minich
TIMMONS Group
Richmond, VA

Mr. Trent Parker
Virginia Economic Development
Partnership
Richmond, VA

Heating & Air Conditioning Advisory Committee

Mr. James Gay, Convener
Chester Campus, G108
John Tyler Community College

Mr. Brad Crowder
Sligh Plumbing & Heating
Hopewell, VA

Ms. Lisa Crowder
Sligh Plumbing & Heating
Hopewell, VA

Mr. Bill Dixon
Atlantic Constructors, Inc.
Richmond, VA

Mr. Bernard Jones
Cruz Nelson AC & Heating
Petersburg, VA

Mr. Kenneth Lawson
Virginia Heating & Cooling
Prince George, VA

Mr. David Mabe, Jr.
D.G. Mabe & Associates, Inc.
Chester, VA

Mr. Cruz Nelson
Cruz Nelson AC & Heating
Petersburg, VA

Mr. Robert Townsend
Central York Corp.
Richmond, VA

Mr. Bernard Tucket
Cruz Nelson AC & Heating
Petersburg, VA

Human Services and Mental Health Advisory Committee

Dr. Yvonne Barry, Convenor
John Tyler Community College

Mr. Shawn Freeman
Elk Hill

Ms. Sallye Hardy
Camp Selah Ministries

Mr. Jeffrey Hyler
John Randolph Hospital

Ms. Rachel Satterfield
Minister

Ms. Donna Sneed
Department of Child Support Enforcement

Mr. Ronald Spears
Elk Hill

Ms. Gwen Thornton
Virginia State University

Information Technology Advisory Committee

Mr. Jeff Elliott, Convener
John Tyler Community College

Mr. Tom Bandy
Bandy Works, LLC

Dr. Caroline Budwell
VCU

Mr. James Bumpas

Ms. Shana Bumpas
Virginia Department of Taxation

Mr. Chandos Carrow
Virginia Department of Health

Mr. Joshua Cole
Assura, Inc.

Ms. Andrea Dharamsi
JTCC Adjunct

Mr. Trent Dorroh
ABS Technology Architects

Mr. Ivan Gil
Slait Consulting

Ms. Sonia Greene
Department of Virginia State Police – Training Academy

Mr. John Gresham
The MITRE Corporation

Mr. Todd Jenkins
Capital One, Statistics Infrastructure

Dr. James Jones
National Education Association

Mr. Lonnie Karnes
Networking Technologies

Ms. Deborah L. Kern
Networking Technologies

Mr. Robert Konikoff
Defense Logistics Agency

Ms. Genevieve Longerbeam
JTCC Adjunct

Mr. Sam Panicker
Networking Technologies

Mr. Jason Richards
Federal Reserve

Mr. Chris Schurman
Northrop Grumman

Mr. Jesse Simmons, Jr.
JES Technical Solutions

Mr. Marvin Smallwood
Altria Client Services

Mr. Martin Steiner
Defense Logistics Agency

Mr. R. Scott Steinruck
Chesterfield Technical Center

Mr. George Tiller, Jr.
Networking Technologies

Ms. Sue Vencill
CISCO

Mr. Jesse Worst
Networking Technologies

Mechanical Engineering Advisory Committee

Mr. David Webb, Convener
John Tyler Community College

Ms. Cathee Andrews
Amsted Rail Brenco, Inc.

Mr. Mike Barkle
Honeywell

Mr. Michael Bell
Coesia

Mr. Spencer Cliborne
Amsted Rail Brenco Inc.

Mr. Brian Dail

Mr. Glenn Davis
Church & Dwight Company

Mr. Tyler Ewers
Kaiser Bellwood Corporation

Mr. Alan Farren
Philip Morris, USA

Mr. Andy Girvin
AdvanSix, Inc.

Mr. Bob Greene
Hopewell Cogeneration Limited Partnership

Ms. Delphine Harper
Perdue Farms Inc.

Mr. James Henderson
Perdue Farms Inc.

Mr. Nathaniel Hull
Philip Morris, USA

Mr. Jay Lasek
Hercules, Inc.

Mr. Paul Lathrop
Chesterfield Career & Technical Center

Mr. Andy Marshall
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Mike Mayo
Integrated Global Services

Mr. Keith McCray
Philip Morris, USA

Mr. James Stewart

Mr. John Tilley
Philip Morris, USA

Nursing Program Advisory Committee

Ms. Tammy Colatruglio
Director of Nursing
Nursing Education Center J119, JWC
Phone: 804-622-8708

Ms. Ruth Bielke
CJW Medical Center

Ms. Clara Williams
CJW Medical Center

Ms. Carol Gabala
Bon Secours St. Francis Medical Center

Ms. Joan Greer
Virginia Commonwealth University School of Nursing

Todd Marville
Old Dominion University

Dr. Hollins
Virginia Commonwealth University

Mr. Ken Mesick
Hunter Holmes McGuire Veteran’s Hospital

Ms. Maureen Phillips
Bon Secours

Donna Perisch
Care Advantage

Ms. Pamela Pinkleton
Bon Secours St. Francis Medical Center

Ms. Annette Reilly-Aurelio
Chesterfield County Public Schools

Ms. Suzanne Robinson
CJW Medical Center

Dr. Johanna Weiss, Dean MNHS
John Tyler Community College

Ms. Brenda Woodcock
Southside Regional Medical Center

Jean Tyler-Scalone
Southside Regional Medical Center

Sandy Aderholt
Chippenham Hospital

Mary Squares
Care Advantage/At Home Care

Precision Machining Technology Advisory Committee

Mr. Les Bell
Chester Campus
John Tyler Community College

Mr. John Atkins
Dominion Air

Mr. Bruce Anderson
Anderson Machines

Mr. Ralph Bauwens
American Machine Company

Mr. Melvin Belcher
Progressive Engineering Company

Mr. Bill Carson
Rolls-Royce – Crosspointe

Mr. Charles Clodfelter
Clodfelter Machine, Inc.

Ms. Pam DeTine
Hanover Machine

Mr. Scott Edwards
ENCLOS

Mr. James Harrison
Specialty’s Our Name

Mr. Ian Hemstock
BGB Technology, Inc.

Ms. Linda Hogan
Rolls-Royce

Mr. Bryce Jewett
Jewett Machine & Jewett Automation

Mr. Al Jones
West Engineering

Mr. Wayne Joyner
Amsted Rail

Mr. Walter Kelley
Richmond Technical Center

Mr. Chris Kenny
BGB Technology, Inc.

Mr. Norman Kite
CNK Machine Manufacturing

Mr. John McDowell
US Department of Labor / OA

Mr. John Morris
Kennley Corporation

Mr. Dave Orecchio
Short Run Stamping

Mr. Rick Schenck
G.D. USA

Mr. Ted Smook
Kosmo Machine

Ms. Sandra Wallace
460 Machine Company

Mr. Neil Warman
Progressive Engineering Co.

Mr. Steve Westermann
460 Machine Company

Mr. Wayne Winston
Classic Machine & Engineering, Inc.

Ms. Gari M.H. Wyatt
Proseal America

Visual Arts Advisory Committee

Dr. Mikell Brown Dean of Arts, Humanities and Social Sciences, Convener
Midlothian Campus
Eliades Hall, E308c
Phone: 804-594-1506

Mr. Anh Do
Virginia State University

Ms. Lin Ferrell
Art Educator and Independent Artist

Ms. Karen Gammon
Independent Artist

Mr. Michael Gettings
Chesterfield County Public Schools

Ms. Kris Iden
Independent Artist

Mr. Jason Hackett
Virginia Commonwealth University

Mr. Stephen Martin
Hawley Marin

Mr. Michael Pierce
Artist/Art Educator

Ms. Stephanie Saccone
Webbones, LLC

Ms. Susan Stokes
Hoover and Strong

Ms. Jennifer Thomas
Virginia Association of Museums

Ms. Lulan Yu
Virginia Museum of Fine Arts

Ex-officio JTCC members:
Dr. Mikell Brown (Dean)

Mr. Colin Ferguson (Art)

Mr. Cris Silvent (Art/Filmmaking)

Ms. Kerrigan Sullivan JTCC (Theatre/Department Chair of Performing Arts)

Dr. Mary Lou Vredenburg JTCC (Associate Dean)

Ms. Paula Winn JTCC (Art History/ Department Chair of Visual Arts)

Welding Advisory Committee

Mr. Matthew Gross, Convener
John Tyler Community College

Mr. Gary Booth
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Ray Dillard
Arc3 Gasses

Mr. Tom Greslick
Martin Marietta

Mr. Matt Holland
Super Radiator Coils

Mr. David Kain
Honeywell-Hopewell Plant

Mr. Phillip Musselman
Wagman Geotechnical Construction

Mr. Ed Saunders
Dominion

Mr. Neil Suffa
JR Engraving

Ms. Donna Westbrook
Atlantic Constructors

Mr. Jon Woodrum
Arc3 Gasses

×

myTyler Login

Need help with myTyler?